Джерело: ukr.media

Фото: Ukr.Media

Фахівці прийшли до висновку, що суперспалахи на Сонці могли спотворити магнітне поле молодої планети, і зробили можливим життя на Землі.

Сонячні супервспалахи (викиди величезних енергій в навколишній простір) в давнину могли запустити ланцюжок хімічних реакцій на Землі з утворенням сполук, які зробили можливим життя на Землі. Присвячене цього дослідження вчених з НАСА опубліковано в журналі Nature Geoscience.

В атмосфері древньої Землі був присутній азот в молекулярній формі. Цього, на думку вчених, недостатньо для виникнення життя на планеті, оскільки велику хімічну активність проявляє не молекулярна, а атомарна форма азоту, яка згодом може рекомбініроваться в біологічно корисні форми.

Вчені спостерігали за бурями на сонцеподібних молодих зірках, в результаті яких відбуваються масові викиди енергійних частинок. Фахівці прийшли до висновку, що схожі суперспалахи на Сонці можуть спотворити магнітне поле молодої планети, в результаті чого потоки заряджених частинок потраплять в атмосферу Землі. В ній енергійні частинки викличуть освіта за участю молекулярного азоту закису азоту і ціаністого водню. Останній і стане джерелом атомарного азоту для побудови біологічних молекул (у тому числі амінокислот).

У свою чергу закис азоту є парниковим газом, який може сприяти розігріву атмосфери планети до температур, достатніх для підтримки води в рідкому стані. Зазначені події могли відбуватися, за оцінками вчених, мільярди років тому, коли світність Сонця була на 30 відсотків менше, ніж сьогодні.

Вчені відзначають, що досліджений ними механізм може означати, що шанси на виникнення придатних для життя умов мають планети (і екзопланети), які раніше не були пристосовані. Зокрема, фізики не виключають, що описаний ними механізм суперспалах міг мати місце і на Марсі.

В результаті наймогутніших спалахів на Сонці в навколишній простір за кілька хвилин йде до трильйона мегатонн у тротиловому еквіваленті. Це приблизно п’ята частина енергії, випромінюваної Сонцем за одну секунду, і вся енергія, яку виробляє людина за мільйон років (за умови її виробництва сучасними темпами).

Суперспалахи відбуваються, як правило, на більш великих зірок спектральних класів F8 — G8, масивним аналогам Сонця (що відноситься до класу G2). Ці світила зазвичай повільно обертаються навколо своєї осі і можуть перебувати у складі тісної подвійної системи. Потужність суперспалахів перевищує сонячні у десятки тисяч разів.