
Запущено комерційне виробництво вікон, які виробляють сонячну енергію
Джерело: eco-live.com.ua
Фото: Jasper Juinen
Технологічний стартап, спрямований на те, щоб зробити сучасні комерційні та житлові об’єкти енергетично нейтральними, оснастив штаб-квартиру нідерландського банку першими у світі комерційними, повністю прозорими вікнами, що виробляють сонячну енергію.
Вікна мають сонячні батареї, встановлені в раму під певним кутом, який дозволяє вхідному сонячному світлу ефективно трансформуватись в електрику.
«Великі комерційні споруди споживають багато енергії, — говорить Фердінанд Грапперхаус, співзасновник та генеральний директор стартапа, що отримав назву Physee. — Щоб зробити ці будівлі енергетично нейтральними, поверхні даху ніколи не буде достатньо. Як наслідок, активація фасадів будівель суттєво сприятиме їх енергетичній нейтралізації».
За словами Грапперхауса, вікна мають потужність 8-10 Вт. «Це дозволяє користувачу заряджати телефон на кожний квадратний метр двічі на день», — говорить він.
Перша установка Physee PowerWindows була представлена в червні у Ейндговені, на півдні Нідерландів. Штаб-квартира Rabobank, найбільшого банку Нідерландів, оснащена 30 квадратними метрами PowerWindows. За даними Physee, працівники банку зможуть підключати свої смартфони до вікон за допомогою USB-портів для зарядки своїх акумуляторів.
Інші будівлі в Нідерландах вже вишикувались у чергу на отримання інноваційних сонячних технологій, які дозволили Physee увійти до переліку Technology Pioneers 2017 в рамках Всесвітнього економічного форуму.
Наприкінці червня у штаб-квартирі амстердамської благодійної організації Postcode Lottery було встановлено PowerWindows. Наразі Physee працює над своїм першим масштабним проектом: установка розміром 1800 квадратних метрів у новому великому комплексі в Амстердамі, Bold tower.
«Я вважаю, що кожен новий тип скла потребує енергії, — говорить Грапперхаус. — Чи то для електричного тонування скла, чи для нагрівання, чи коли всередині вікон є ці сонячні жалюзі, які працюють на електриці і можуть підніматись та опускатись, але все частіше можна побачити відео-скло».
За словами Грапперхауса, вартість проводки, яка передає енергію з мережі до таких вікон, у великих комерційних об’єктах значна, тому інвестиції в енергогенеруючі вікна мають комерційне значення.
Physee вже працює над технологією наступного покоління, яка потроїть ефективність PowerWindows. Поверхня PowerWindows другого покоління буде вкрита спеціальним матеріалом, який перетворюватиме видиме світло на близьке до інфрачервоного, після чого воно направлятиметься у напрямку до сонячних елементів у віконній рамі.
Принцип роботи схожий на те, як працюють наклейки-зірки, що світяться в темряві, говорить Грапперхаус. Різниця полягає в тому, що наклейка «випромінює зелену довжину хвилі, а покриття на наших вікнах випромінює світло близької до інфрачервоної довжини хвилі».
Покриття базується на рідкісноземельному металі тулієві. Грапперхаус та його друг Віллем Кестелоо виявили здатність тулію трансформувати широкий спектр світла в близьке до інфрачервоного у 2014 році під час навчання в Делфтському технічному університеті.
«З часом наша ефективність ще більше покращуватиметься завдяки розвитку кращих сонячних батарей, а також завдяки економії на масштабі, — говорить Грапперхаус. — Сьогодні ми шукаємо знакові проекти у всьому світі, щоб показати, що велика скляна споруда може бути енергетично нейтральною естетичним чином».